Latvijas Radio bigbends
Aktualitātes

Latvijas Radio bigbends un Aija Vītoliņa atskaņos Andra Buiķa oriģinālkompozīcijas

Uldis Ziediņš | 29. marts, 2022

22. aprīlī plkst. 19.00 Spīķeru koncertzālē notiks īpaša atkalsatikšanās! Sitaminstrumentālista Andra Buiķa un dziedātājas Aijas Vītoliņas koncertprogramma “Sajust grūvu”, kas gatavota īpaši Latvijas Radio bigbendam, savu pirmatskaņojumu piedzīvoja laikā, kad koncerti tika rādīti tiešsaistē, bez publikas klātienes. 2022. gadā programma ir papildināta ar jauniem Andra Buiķa oriģinālskaņdarbiem un ir gatava “īstam” pirmatskaņojumam, ko džeza mīļotāji Spīķeru koncertzālē varēs baudīt bez ekrānu starpniecības.  

Projektā iekļautas dziesmas latviešu valodā ar dzejnieku Jāņa Damrozes, Normunda Beļska un Agneses Rutkēvičas vārdiem, un tas ir harmonijām bagāts, eksperimentāls un tehniski izaicinošs, īpaši bigbendam, tomēr neatkāpjas no klasiskajām džeza un ritmiskās mūzikas vērtībām. Katram komponistam ir savs rokraksts kompozīciju veidošanā – Andrim tās noteikti ir izteikta ritmiskas un “grūvīgas” melodijas, kas it kā piesietas noteiktam mūzikas posmam (bieži vien tie ir 1980.gadi), bet nepauž nostaļģiju. Nereti viņš savās kompozīcijās atspoguļo tādas tendences, par kurām citi mūziķi runā un pamana tikai vēlāk.

Andris, raksturojot savus oriģināldarbus, gandrīz vienmēr izmanto terminu “grūvs” jeb groove (angļu val.). Grūvs ir tā ritmiskā un melodiskā dzinējspēka izjūta, ārkārtīgi iedarbīgs mūzikas izteiksmes elements, kas iedarbojas arī ķermeniski, liekot sist kāju vai kustēties līdzi mūzikas pulsācijai. Kā mūzikas netveramajam elementam, tam šajā koncertprogrammā tiks pievērsta īpaša uzmanība.